40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Aké ryby vybrať do jazierka?

Mať ryby v jazierku je určite skvelý nápad. Avšak predtým, ako sa pre ne rozhodnete, musíte zvoliť správny druh a počet primeraný k veľkosti nádrže. Všeobecne uznávaným pravidlom je 1 malá ryba na 100 l vody a v prípade veľkých rýb - 1 ryba na 1000 l vody.

Samotné záhradné jazierko tvorí mimoriadnu záhradnú dekoráciu. Ryby v jazierku dodatočne podčiarknu jeho prednosti. Najlepšie ryby sú pokojné, menšie, odolné voči poveternostným podmienkam, ktoré panujú na Slovensku. Populárnymi druhmi sú karas, lopatka dúhová, jalec zlatý. Môžete si tiež vybrať z exotických rýb, napríklad kardinálka čínska alebo rajovec dlhoplutvý.


Ryby v rybníku zvyšujú svoju hodnotu. Najlepšie ryby sú pokojné, malé a odolné voči poveternostným podmienkam na Slovensku.


Aké ryby vybrať do jazierka?

Karas je jednou z najčastejšie vyberaných rýb do jazierka. Zvieratá sa vedia dobre aklimatizovať vo vodných útvaroch rôznych veľkostí. Môžu mať rôzne farby - sú čierne, biele, oranžové, červené, žlté. Najlepšie odrody karasa pre záhradné jazierko sú zlatý, shubunkin a strieborný. Lopatka dúhová je ideálna na chov v malom priestore. Ryba je nielen pekne sfarbená, ale živí sa hlavne riasami, ktoré sa nachádzajú na dne jazierka. Ďalším návrhom do malej nádrže je ovsienska striebristá. Je to malá a veľmi živá ryba. Živí sa larvami hmyzu, časticami rastlín a riasami. Najlepšie sa cíti v húfe. Rada sa zdržiava v pobrežnej zóne bohato vysadenej vegetáciou. Lieň zlatý sa taktiež bude dobre cítiť v jazierku. Je to pokojná ryba, má žlté, pretiahnuté a mierne sploštené telo. Ďalším odporúčaným druhom okrasných rýb do jazierka je jalec zlatý s oranžovým podlhovastým telom. Jeho vzhľad zdôrazňujú neobvyklé plutvy, ktoré sú napoly priehľadné a červené. Dospelé jedince nie sú vhodné pre malé nádrže. Ďalším druhom rýb vo veľkom jazierku je kapor koi. Známych je takmer 100 z jeho odrôd a najzaujímavejšie sú sanku (biele s červenými a čiernymi škvrnami), koholu (biele s červenými škvrnami), show sanku (čierne s červenými a bielymi škvrnami).


Tropické ryby do jazierka

Zaujímavým motívom jazierka sú tropické ryby. Môžete si ich zvoliť, pokiaľ im poskytnete správne podmienky. Tieto ryby je možné úspešne chovať v jazierku od neskorej jari do začiatku jesene. Za zmienku stoja tiež živorodky, napr. živorodka pestrá, živorodka Endlera, živorodka trpasličia. Ďalšími obľúbenými druhmi sú kardinálka čínska, rajovec dlhoplutvý, parmička nádherná, dánio dúhové a slnečnica pestrá. Neosvedčia sa však ryby určené výhradne pre akvárium, napríklad terčovce, cichlidy alebo skaláre.


Zaujímavým motívom rybníka sú tropické ryby. Nezabudnite však zvoliť taký, pre ktorý môžeme zabezpečiť primerané životné podmienky.


Jazierko - dôležité pravidlá

Ryby do jazierka sa najlepšie kupujú na jar. Vtedy je najjednoduchšie rozpoznať ich pohlavie. Samice sú napuchnuté od ikier a samce majú na žiabrach biele neresové vyrážky. Kde kúpiť ryby do jazierka? Najlepšie v obchode s chovateľskými potrebami. Odporúčajú sa mladé ryby, pretože si najlepšie zvyknú na nové prostredie. Ryby sa do jazierka umiestňujú minimálne 2 týždne po jeho vybudovaní. V prvom roku by ste nemali púšťať veľa rýb. Odporúča sa začať s niekoľkými jedincami a po čase možno zväčšiť ich počet.

Voda v jazierku by mala byť čistá a okysličená. Pri starostlivosti o prevzdušnenie je dobré vybaviť nádrž filtračným čerpadlom alebo vybudovať kaskádu. Dno je dobré posypať kameňmi a štrkom a vybaviť ho vegetáciou. Je dôležité, aby sa rastliny pred zavedením rýb zakorenili. Vytvoria im prístrešie. Ryby by sa mali kŕmiť každý deň. Krmivo sa prispôsobuje rybám. Je dobré kúpiť výrobky niekoľkých značiek a používať ich striedavo. Na jeseň, keď sú teploty nižšie než 10 ° C, je kŕmenie pozastavené.


Ryby v jazierku - čo s nimi v zime?

Pri malom jazierku musia byť ryby premiestnené do vane v chladnej miestnosti s nainštalovaným akváriovým čerpadlom. Ak je jazierko veľké, môžete v ňom ryby cez zimu nechať, avšak voda nesmie úplne zamrznúť. Musíte použiť tzv. umelý rozmrazovací plavák alebo ho vysekať. Pokiaľ ide o exotické ryby, tie nemôžu zostať v jazierku ak je teplota nízka.Laura Buganská

Komentáre

Neboli nájdené žiadne recenzie

Nový príspevok