40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Je králik hlodavec?

Králik hlodavcom?

Keď sme požiadaní o pomenovanie domestikovaných hlodavcov, väčšina ľudí si bez váhania vyberie miniatúrne králiky. To je však omyl – králiky nie sú hlodavce! Králiky patria do radu zajacovitých. Napriek zjavnej podobnosti, napríklad s morčatami (často sa chovajú spolu), majú vlastnosti, ktoré ich úplne vylučujú z veľkej skupiny hlodavcov!

Prečo králiky nepatria medzi hlodavce?

Po prvé, králiky majú v hornej pere dva páry rezákov. Ich zubný vzorec vyzerá takto nasledovne, hore: 2+0+3+3+2 a dole: 1+0+2+3. U hlodavcov: je tomu inak, hore aj dole: 1+0+2-0+3- 2 . Tieto zuby nemajú korene. Ich funkcia čeľuste pri žuvaní sa tiež líši - králiky pri žuvaní pohybujú zubami krúživým spôsobom, hlodavce pohybujú zubami hore a dole. Tiež medzera v hornej pere, ktorá dáva králikom taký roztomilý vzhľad, sa u hlodavcov nevyskytuje.

Králiky majú tiež úplne iný proces trávenia – králiky jedia vlastné výkaly a tak trávia potravu dvakrát, aby z nej získali maximum živín. Potrava prechádza dlhým črevom, je predžutá a vylučovaná vo forme mäkkých výkalov pokrytých vrstvou hlienu. Výkaly potom králik zožerie a opäť strávi. Až po druhom trávení získajú formu suchých guľôčok. Vďaka tomu živočíchy z rodu zajacovitých hospodária s vodou a potravou rozumnejšie a môžu obývať oblasti ako stepi a tundry.

Čím kŕmiť králiky?

Hlodavce sa živia hlavne obilnými zrnami, živočíchy zajacovité zase trávou a vetvičkami. Preto je také dôležité vybrať si pre nich to správne krmivo! Základným krmivom králika by mali byť granule pre králiky – zmes bylín, zeleniny a trávy. Krmivo s obilím sa odporúča mladým králikom, aby správne pribrali. Dávajte si na to pozor pri výbere jedla pre svojho „zajačieho“ kamaráta.

Texty na blogu nepredstavujú lekársku radu a nenahrádzajú návštevu veterinára.

Pozri aj: Aké bylinky vybrať pre králika?