40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Filter

Konzervy, paštéty, kapsičky pre mačky

Kapsičky pre mačky sú skutočnou lahôdkou. Rozlišujeme medzi kompletnou a doplnkovou stravou. Kompletné krmivá sú ideálnym základom stravy vašej mačky. Z dostupných možností si ľahko vyberiete krmivo, ktoré bude mačke slúžiť, poteší ju a uspokojí jej majiteľa. Vlhké krmivá, ktoré sú k dispozícii v konzervách, kapsičkách alebo vaničkách, sa môžu používať bez vekového obmedzenia ako každodenná strava pre juniorov, seniorov alebo dospelých. Odporúčame najmä kapsičky pre mačky Applaws, Dolina Noteci a Animonda.

LEONARDO Finest Selection Hydina a vajcia 85 g
Kontaktujte nás kvôli cene (0.00 € / kg)
LEONARDO Finest Selection Jahňacina s brusnicami 85 g
Kontaktujte nás kvôli cene (0.00 € / kg)
LEONARDO Finest Selection Kačica so syrom 85 g
Kontaktujte nás kvôli cene (0.00 € / kg)
LEONARDO Finest Selection Hovädzie mäso 85 g
Kontaktujte nás kvôli cene (0.00 € / kg)
LEONARDO Finest Selection Mäsový mix 85 g
Kontaktujte nás kvôli cene (0.00 € / kg)
LEONARDO Quality Selection Paštéta z kačice 200 g
Kontaktujte nás kvôli cene (0.00 € / kg)
LEONARDO Quality Selection Paštéta z hovädzieho mäsa 200 g
Kontaktujte nás kvôli cene (0.00 € / kg)
-81%
LEONARDO Finest Selection Kitten s hydinou 16 x 85 g
20.16 (14.82 € / kg)
104.00
LEONARDO Jahňacie s extra filetom 200 g
Kontaktujte nás kvôli cene (0.00 € / kg)
LEONARDO Venison s extra filetom 200 g
Kontaktujte nás kvôli cene (0.00 € / kg)
LEONARDO Łosos s extra filetom 200 g
Kontaktujte nás kvôli cene (0.00 € / kg)
LEONARDO Quality Selection Paštéta s morskými rybami 400 g
Kontaktujte nás kvôli cene (0.00 € / kg)
LEONARDO Venison s extra filetom 400 g
Kontaktujte nás kvôli cene (0.00 € / kg)

Čo potrebujete vedieť o mokrom krmive pre vašu mačku?

Kompletné alebo úplné krmivo je krmivo, ktoré pokrýva požiadavky na všetky základné živiny. Je prispôsobené individuálnym vlastnostiam a je k dispozícii v mnohých príchutiach. Ďalšie doplnky nie sú potrebné. Doplnkové krmivá nesmú tvoriť základ stravy. Sú to len pochúťky, ktoré dopĺňajú každodennú stravu. Neobsahujú všetky živiny, pripadne ich obsahujú príliš málo na pokrytie dennej potreby. Správna, vyvážená a výživná strava zabezpečuje správne fungovanie celého organizmu, vyživuje ho a podporuje jeho regeneráciu. Dodávanie všetkých živín zabezpečuje nielen krásny vzhľad zvieraťa, ale predovšetkým jeho zdravie. Najlepšie krmivo pre mačky sa približuje a napodobňuje prirodzenú stravu týchto jedinečných zvierat, takže mačky si ich inštinktívne vyberajú a milujú ich!

Bez ohľadu na výrobcu majú kapsičky pre mačky niekoľko spoločných vlastností, vďaka ktorým sú iné než granule pre mačky. Aby chovateľ dosiahol a precítil chuťové poháriky svojho zvieracieho obľúbenca, môže hľadať medzi výrobkami prispôsobenými parametrom života mačky:

Výrobcovia zaviedli ďalšie delenie potravín podľa spôsobu ich balenia, a tak máme:

- Konzervy pre mačky

sú dostupné v nasledujúcich hmotnostiach (85, 100, 200, 400 g) - najčastejšie vo forme mletého mäsa, kúskov želé alebo omáčky. Takéto balenia sú najúspornejšie a otvorené neskonzumované konzervy sa dajú uložiť do krabíc a skladovať až 2 dni. Konzervy sú k dispozícii v mnohých príchutiach a navyše s rôznymi druhmi mäsa. K dispozícii sú kompletné a doplnkové konzervy pre mačky.

- Vaničky pre mačky

s hmotnosťou 85, 100, 125 g - dostupné v rôznych konzistenciách, najčastejšie však v podobe placiek, kašičiek alebo kúskov v omáčke. Ide o najexkluzívnejšiu skupinu výrobkov. Vaničky pre mačky sú pohodlnou voľbou, pretože ich nie je potrebné dávať do misiek; mačky môžu jesť krmivo priamo z balenia. Gramáž je zvyčajne malá a vystačí na dve až tri jedlá. K dispozícii sú kompletné aj doplnkové krmivá.

- Kapsičky pre mačky

(85, 100, 125 g) - druhý najobľúbenejší typ balenia po konzervách. Kapsičky pre mačky sa dodávajú vo forme paté alebo kúskov v želé, prípadne v omáčke a sú veľmi pohodlným riešením pre milovníkov mačiek. Ľahko sa otvárajú, servírujú a nie je potrebná lyžica. Vo všeobecnosti sú však drahšie a menej ekonomické ako konzervy a sú k dispozícii v menších baleniach - v závislosti od jednotlivca vystačia na dve až tri porcie.

Charakteristika kompletného vlhkého krmiva ako spôsob kŕmenia mačky. Aké kapsičky či konzervy pre mačky si vybrať?

Výrobný proces vlhkých krmiv sa začína mechanickým spracovaním, t. j. mletím alebo sekaním zložiek, po ktorom nasleduje pridanie vybraných prísad a konečné balenie výrobku. Posledným krokom je sterilizácia pri vysokej teplote počas niekoľko až desiatok minút.

Konzervy pre mačky sa najčastejšie konzervujú sterilizáciou. Táto technológia umožňuje zachovať maximálnu výživovú hodnotu použitých zložiek a vďaka jej účinnosti už výrobcovia nemusia pridávať zbytočné a umelé konzervačné látky.

Krmivo pre mačky by sa malo čo najviac približovať ich prirodzenej strave. Roky evolúcie a z nich vyplývajúce genetické podmienky formovali a prispôsobili telo mačky tak, aby získalo výživovú hodnotu mäsitej stravy. Tieto stavy sa prejavujú relatívne krátkym tráviacim systémom, nedostatkom niektorých tráviacich enzýmov, získavaním energie predovšetkým zo živočíšnych tukov a neregulovaným centrom smädu. Vzhľadom na tieto adaptačné vlastnosti by sa mala venovať pozornosť najlepšiemu zloženiu stravy; mala by byť čo najkratšia a najjednoduchšia. Odporúča sa vyhýbať sa obilninám (alebo ich konzumovať čo najmenej), minimalizovať príjem sacharidov a úplne vylúčiť cukor. Na prvom mieste v zložení by malo byť mäso (zdravé s percentuálnym podielom), potom vnútornosti a prípadne zelenina alebo ovocie. Treba však mať na pamäti, že ovocie obsahuje pomerne veľké množstvo cukrov. Krmivo pre mačky by malo obsahovať tuky živočíšneho pôvodu, pretože len také môžu mäsožravce rozložiť a vstrebať vo forme, ktorú si dokážu prispôsobiť. Pridávanie taurínu do stravy mačky je nevyhnutné. V potravinách pripravených na konzumáciu by jeho obsah nemal klesnúť pod 1000 mg, čo je absolútne minimum. Najoptimálnejší rozsah je 1500 - 2000 mg. Taurín zabezpečuje správnu funkciu mnohých orgánov v tele mačky, ako je napríklad srdce a zrak. Obsah bielkovín by mal byť približne 10 %, tukov 7-8 % a sacharidov 0-5 %. Obsah vlhkosti vo vlhkom krmive sa pohybuje medzi 72 a 83 %.

Granule pre mačky bez obilnín majú nižší obsah sacharidov ako granule pre mačky s obilninami a nižšiu energetickú hodnotu, ale majú oveľa vyšší obsah vlhkosti. Keďže mačky sú zriedkavo smädné, podávanie vody s krmivom minimalizuje riziko dehydratácie.

Kvalitné potraviny by nemali obsahovať žiadne konzervačné látky, farbivá ani arómy. Kompletná, vyvážená receptúra s dostatočným množstvom bielkovín a živočíšneho tuku urýchľuje regeneráciu svalov, posilňuje kosti a kĺby a zlepšuje stav kože a srsti. Po niekoľkých týždňoch takéhoto kŕmenia sa na tele mačky prejavia viditeľné zmeny a väčší pocit pohody. Objem vylučovaných výkalov a intenzita ich zápachu sa znižuje vďaka dobre vstrebateľným a absorbovaným zložkám.

Kapsičky alebo granule pre mačky?

Predovšetkým sa neodporúča kŕmiť mačku zmiešanou stravou. Je dôležité si uvedomiť, že granule pre mačky majú iné pH pre mačací žalúdok ako kapsičky a konzervy pre mačky. Interval medzi kŕmením granulami a kapsulami by preto nemal byť kratší ako 10 hodín.

Hlavným kritériom, ktoré odlišuje tieto dva spôsoby kŕmenia, je ich vlhkosť. Podávanie vlhkej stravy hydratuje organizmus, čím zlepšuje funkciu obehového, tráviaceho a močového systému. Nedostatok vody v strave môže spôsobiť zápchu a spomaliť peristaltiku čriev. Okrem toho dostatočný príjem tekutín zabezpečuje zvýšenú tvorbu moču, t. j. zlepšuje filtráciu obličiek, čo má pozitívny vplyv na ich zdravie a funkciu. V prípade mačiatok, starších mačiek, mačiek s problémami s vylučovaním alebo močovými cestami je obzvlášť vhodné zvoliť mokré krmivo.

Ďalším dôležitým faktorom je obsah obilnín v krmive. V granuliach môže byť obsah obilnín až 70 - 80 %, zatiaľ čo vo vlhkých krmivách nemusí byť prítomný vôbec. Treba mať na pamäti, že tráviaci trakt mačiek je prispôsobený na prijímanie potravy bohatej najmä na živočíšne bielkoviny a tiež živočíšne tuky. Tieto látky najľahšie absorbujú a využívajú. Krmivá s najvyšším podielom živočíšnych bielkovín poskytujú mačke kompletnú výživu, ľahko stráviteľné látky a pocit sýtosti. Z dlhodobého hľadiska sú preto efektívnejšie a hospodárnejšie. Pri nekvalitných krmivách s vysokým podielom obilnín sa mačka bude cítiť nespokojná a bude mať neustále chuť na jedlo.

Granule pre mačky sú koncentrovanejšie, a preto obsahujú a poskytujú viac metabolickej energie. V priemere 1 g granúl poskytuje štyrikrát viac kalórií. To znamená, že pri kŕmení mačiek veľkých plemien alebo mačiek, ktoré sú veľmi aktívne, nemusia byť vysokokvalitné kapsičky pre mačky ekonomicky výhodné. Kŕmenie lacnejšími a menej hodnotnými vlhkými krmivami môže viesť k ich nedostatku, pretože mačka nezje veľkú porciu krmiva potrebnú na pokrytie energetických a vitamínových potrieb. Krmiva s horším zložením by sa mali podávať viac, pretože obsahujú menej koncentrované a horšie vstrebateľné látky.

Staršie mačky s problémami v ústnej dutine alebo po extrakcii zubov majú často menšiu chuť do jedla. To je spojené so zhoršením čuchu a chuti a s bolesťou a nepohodlím pri žuvaní tvrdých kúskov suchej potravy. Zmena stravy z granúl na vlhké krmivo môže viesť k výraznému zlepšeniu komfortu, zníženiu podráždenia ústnej dutiny a zvýšeniu chuti do jedla.

Veľa závisí od konkrétneho jedinca, každá mačka má svoje vlastné preferencie a obľúbené potraviny. Vyberaví jedáci alebo jedáci s malou chuťou do jedla si spravidla vyberajú kapsičky, ktoré sa im ľahšie konzumujú. Môže to súvisieť s tým, že je menej spracovaná, takže všetky zložky sú chutnejšie a "čerstvejšie". V tomto ohľade sa táto strava viac podobá prirodzenej strave mačiek.

ODPORÚČANÉ ČLÁNKY:

Ako kŕmiť mačku? Pravidlá, ktoré sú užitočné pri kŕmení týchto zvierat